Hírek

Elérhetőségek

Bácsborsódi "Őszi Napfény" Integrált Szociális Intézmény

 

Székhely: 6454 Bácsborsód, Dózsa György. u. 9.

Telefonszámok:

központi telefonszám: 79/551-250
mobil: 30/866-1935, 30/206-5904
Internetes elérhetőség: www.oszinapfeny.hu
e-mail: oszinapfeny@oszinapfeny.hu

Intézményvezető: Bari József

 

Szociális szolgáltatások

Az ápolást, gondozást nyújtó intézmény, melyben az önmaguk ellátására nem vagy csak folyamatos segítséggel képes személyek teljes körű ellátásának biztosításáról kell gondoskodni.

Általános szolgáltatások:

  • a napi legalább háromszori étkezés,
  • a szükség szerint ruházattal, illetve textíliával való ellátás,
  • a lakhatás,
  • a mentális gondozás,
  • az egészségügyi alapellátás, szakorvosi ellátáshoz és kórházi kezelés hozzájutásáról való gondoskodás,
  • a gyógyszerellátás, az ápolási segédeszközökkel, rehabilitációs eszközökkel, valamint gyógyászati segédeszközökkel való ellátás, valamint
  • az előgondozás elvégzése

További feladatok:

  • fogyatékos személyek esetében képességfejlesztő foglalkoztatást, sport- és szabadidős tevékenység,
  • kiskorú fogyatékosok esetében a korai fejlesztés és gondozás, ötéves kortól a fejlesztő felkészítés, valamint az iskolai tanulmányok folytatásának biztosítása.

Foglalkoztatás

A foglalkoztatás célja: a lakók mindennapi életének észszerű tartalommal való megtöltése, melynek segítségével ébren tartható az önbecsülés, a hasznosság és az emberi közösséghez tartozás tudata.
Ide sorolhatók azok a tevékenységek, amelyek az ellátást igénybe vevő érdeklődési körének, képességének, életkorának megfelel, nem megterhelő, készségfejlesztő, önkéntes, szórakoztató kikapcsolódást nyújt. Lehetőséget ad a mozgásigény kielégítésére, feszültség levezetésére.

Formái:

  • kreatív műhelyek
  • mozgásos foglalkozások
  • irodalmi és mozgókép kultúra közvetítés
  • ünnepi lét kultúrájának ápolása

Az intézmény egyik épülete

 

Az intézmény története

Az intézmény a II. világháború után, 1949. május 1-én kezdte meg működését Bácsborsód községben, a 25 - 30 személy (elsősorban háborús rokkant) gondozását 3-4 szakképzetlen gondozó végezte. Az ellátottak száma gyarapodott, szükség volt újabb épületrészek gondozási munkába való bevonására, illetve új épületek kialakítására. Az uradalmi lóistálló átalakításra került (itt folyik jelenleg a szenvedélybetegek ellátása), és megépült a III-as épület.
 
Az ellátottak számának növekedése nem volt arányos a hasznos alapterület növekedésével, így az intézmény zsúfolttá vált. Mivel az igények a társadalmi-szociológiai változások következtében folyamatosan nőttek és a zsúfoltságot is meg kellett szüntetni a 80 -as évek közepén újabb épületek kialakítása kezdődött meg:

1980-ban az eredetileg szülőotthonként funkcionáló bácsalmási részleggel bővült intézményünk: a megyében először itt kerültek kialakításra emelt szintű ellátást biztosító férőhelyek: a 46 férőhelyes intézményben 8 db kétágyas lakrész került kialakításra.

1991-ben a nagybaracskai önkormányzat a fenntartásában lévő 20 férőhelyes idősek otthonát átadta megyei fenntartásba, így ez a részleg is hozzánk került becsatolásra.

2008. január 1-tõl a megyei önkormányzat a fenntartásában lévő intézmények integrációját valósította meg: az egyik ilyen típusú (integrált) intézmény lett az "Õszi Napfény" is. Az integráció során két újabb részleggel - Gara és Katymár bővült az ellátási területünk. A székhely Bácsborsód, a telephelyek 25 km-es távolságon belül helyezkednek el.

A 90 -es években az infrastruktúra bővüléséből adódó lehetőségeket kihasználva az ellátottak elhelyezése átszervezésre került: kialakították a szenvedélybetegeket ellátó osztályt és a fekvőbeteg ellátó osztályt.

2001-tõl szakmai továbbképzéseket is szerveznek 2001-2007 között saját akkreditált képzéseinken közel 800 kolléga vett részt, itt a saját dolgozók aránya 20%-os (158 fő). Törekvésük, hogy dolgozóink minél magasabb szinten sajátítsák el a szakmai ismereteket, melyeket a gyakorlatba átültetve az általunk nyújtott szolgáltatások szakmai minőséget javítani legyenek képesek.