A fészkelési időszak a legtöbb hazai madárnál nyár végére befejeződik és megkezdődik a költés utáni kóborlás, majd az egyik leglátványosabb természeti jelenség, az őszi madárvonulás.
A település határában mesterségesen kialakított víztározó egész évben terített asztalt kínál sok madárnak. Egyesek minden évszakban megfigyelhető, állandó tagjai a helyi madárfaunának, míg az északi madárvendégek csupán megállóhelyként, táplálkozóhelyként használják a tározót vonulásuk során. Néhányuk pár óra pihenő után már tovább is indul messzi tájak, vagyis a telelőhelyeik felé, de vannak olyanok, akik napokat, heteket töltenek el a bácsborsódi „oázisnál”. A nagyszámú madártömegek a madarak szerelmeseit is vonzzák. Aki járt már a területen, az gyakran találkozhatott távcsöves emberekkel, akik abban lelik örömüket, hogy számolják és fotózzák a víztározó madárvilágát. A madarászok aktivitásának és az élőhely változatosságának köszönhetően itt megfigyelt madárfajok száma folyamatosan növekszik, az idei év áprilisa óta 140 faj előfordulását sikerült kimutatni a szakembereknek. Az észlelt madárfajok között a gyakoriak mellett több térségi szinten szórványos, vagy ritkának mondható is a madarászok távcsöve elé került. A kacagócsér, a nagy fülemüle, a székicsér és a pásztorgém is alig pár hónap alatt került rá a helyi fajlistára.
Miért olyan vonzó ez a kis víztározó a madarak számára? A választ mindenki maga is megfejtheti. Elég megnézni egy térképet, vagy egy légifotót és jól látható, hogy hasonló jellegű élőhely a közelben nem található. Így az „oázis” megnevezés tulajdonképpen helytálló. A térségből és az terület felett átvonuló madarak is útba ejtik ezt a megállót, mert a közelben nem találnak újabb hasonló adottságú területet. Ezen a vizes élőhelyen megtalálhatóak mélyebb vizű területrészek és sekély, part menti sávok is, amik különböző élőhelyi igényű madárfajoknak szolgál élőhelyéül. Ez a magyarázata annak, hogy rövid időn belül ilyen gazdag és diverz élővilág alakulhatott ki.
Remélhetőleg az előttünk álló ősz is tartogat még további érdekességeket a madármegfigyelés szerelmeseinek, amikről bizonyos időközönként szeretnénk majd hírt adni.
Tisztelettel kérjük a területre látogató természetszerető kirándulókat, hogy hangoskodásukkal, zenehallgatással és szemeteléssel ne zavarják a víztározó élővilágát!
Tamás Ádám
természetvédelmi őr
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
Fotók: Albert András, Ampovics Zsolt, Gyuricza András, Mórocz Atilla
További képeket a képgalériában tekinthetnek meg.