Második interjúnk alanya Czifra Zsoltné Zsuzsi.
Téma: gyógynövények
Mióta foglalkozol gyógynövényekkel, azok gyűjtésével, felhasználásával?
Gyerekkoromban sokat voltam a nagymamámnál. Az ő korosztályuknak - talán még – a mindennapjaik része volt, hogy a természet kincsit felhasználják. Általa tettem szert egy általános tudásra. Nem csak mi fogyasztottunk teákat, de az állatoknak is készített forrázatot belőlük. Körülbelül 18 éves koromban beteg lettem és nem javultak a labor eredményeim. Ekkor vettem újra elő ezt a tudást és autodidakta módon egyre többet tanultam meg a gyógynövények hatásairól, felhasználásuk módjáról. Sokat olvastam Maria Treben és Szabó Gyuri bácsi - "a bükki füvesember" könyveit is.
Mikre lehet használni a különböző gyógynövényeket?
Nagyon széles a felhasználási körük. A legtöbb növényből lehet készíteni teát, tinktúrát. Ezen kívül felhasználhatjuk borogatásként, készíthetünk belőlük szirupokat, szörpöket, gyógynövénymézeket, sőt még krémeket is.
Milyen növényeket gyűjtesz? Mik azok, amik mindig fellelhetők nálad?
Egyrészt az udvarunkban, kertünkben (sőt a legtöbb kertben) megtalálhatók a következők: pitypang, csalán, útifű-félék, kövérporcsin, papsajt, diólevél.
Az erdőben, mezőkön is gyűjtök, de csak és kizárólag olyan helyeken, ahol nem érheti őket vegyszer, tehát minél tisztábbak: csipkebogyó, kökény (virágát, levelét és termését is), galagonya, hársfavirág, erdei szeder-és málnalevél, cickafark.
A kertemben pedig termesztek is néhány félét, úgy, mint: zsálya, citromfű, kakukkfű, csombor, fekete nadálytő, körömvirág, lestyán, majoranna, szurokfű, kamilla. Nagyon sok növénnyel kettőt ütök egy csapásra, hiszen fűszernövényként és gyógynövényként is fel tudom használni.
Növénytársításként a veteményes sorok közé is vetek, hiszen védik zöldségeinket a kártevőktől, betegségektől.
Van olyan gyógynövény, amit nagyon hasznosnak tartasz?
A körömvirágot gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatása miatt. A diólevél szintén gyulladáscsökkentő, de hajöblítéshez, szemborogatáshoz is használom, továbbá a paraziták ellen is védelmet nyújt. A csalán vértisztító, nagyon sok benne az ásványi anyag, főzeléknek is fel szoktam használni. A népmesékben sokat emlegetett forrasztófüvet, azaz a fekete nadálytövet pedig a sportsérülésekkor alkalmazom krém formájában.
Hogyan érdemes teát készíteni/fogyasztani?
A legtöbb teát kúra-szerűen érdemes használni. Tehát pár hétig minden nap isszuk, aztán elhagyjuk/szüneteltetjük. Természetesen vannak olyanok is, amiket minden nap ihatunk, ilyen például a csipkebogyó. A citromfüvet este elalvás előtt egy csészével érdemes fogyasztani, támogatja a nyugodt alvást.
A legtöbb teát csak forrázni szabad, de forrásban lévő vízbe beletenni és főzni már nem, hiszen akkor a hatóanyagokat eltűnnek belőlük. Kivétel pl. a mezei katáng, amit 5.8 percig kell főznünk, hogy kifejtse hatását.
Vannak olyan növények is, amiket hideg vízben kell áztatni min 12. órát (pl. csipkebogyó). És nagyon hasznosak még a teatársítások: pl. csipkebogyó-hibiszkusz.
Ellenjavallt a teák fogyasztása a várandóság idején.
Szerinted mitől érték a gyógynövény ismeret?
Ez egy több évezredes tudás, tapasztalat, ami szinkronban van a természettel. Mi emberek is a természet része vagyunk, így érdemes jobban megismernünk azt, amiben élünk. Ebben segítenek a gyógynövények.
Megosztanád-e másokkal az ismereteid?
Tapasztalatot, tanácsot nagyon szívesen adok bárkinek. Fontosnak tartom, hogy - csakúgy, mint bármelyik étrendkiegészítő – nem helyettesíti az orvosi gyógykezelést és a helyes táplálkozást, mindig érdemes a szakemberrel konzultálni. Ennek értelmében csak olyat tanácsolok, amit már magam kitapasztaltam.
Köszönjük az interjút!
A fent említettet könyvek a linkre kattintva megtekinthetők. Szabó Gyuri bácsi néhány könyve pedig a Bácsborsódi könyvtárban is megtalálható és kölcsönözhető.
https://mariatrebenpatikaja.hu/termekkategoria/konyvek/
Ha kérdésed van, tedd fel bátran Czifra Zsoltné Zsuzsinak!
Körömvirág krém- ahogy Czifra Zsoltné Zsuzsi készíti
Hozzávalók:
-
körömvirág
-
kókuszzsír/ bélzsír
-
méhviasz
-
grapefruit
Elkészítés:
1-2 bögre kókuszzsírban megdinszteljük a körömvirágot (jó púposan legyen a virág a zsírban), amíg egyet rottyan. Egy éjszakára lefedjük ás állni hagyjuk.
Ezután annyira felmelegítjük, hogy folyós állagú legyen, majd kinyomkodjuk a szirmokat és leszűrjük (tilos fémmel hozzáérni).
Hozzáadjuk méhviaszt, addig kevergetjük még teljesen felolvad.
Kiöntjük a tárolóedénybe és néhányszor megkeverjük még kihűl.
Ha hűtőben tároljuk a krémet, akkor más dolgunk nincs.
Ha nem szeretnénk hűtőbe helyezni, akkor 1-2 csepp grapefruitot adunk hozzá, ez tartósítani fogja.
Vannak bevált receptjeid? Gyűjtöd a gyógynövényeket? >> Oszd meg velünk TE is a tudásod, akár interjú, akár egy poszt formájában!